Ale jakie są perspektywy, jeśli pacjent mieszka w Polsce?
W 2020 roku nowotwory były odpowiedzialne za prawie 10 milionów zgonów na całym świecie, natomiast w samej Unii Europejskiej co roku u około 3 milionów osób diagnozuje się raka, a nowotwory powodują ponad 1 milion zgonów. Według danych OECD w UE co 12 sekund diagnozowany jest nowotwór.

Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że Polska zajmuje 6. miejsce w rankingu Eurostatu dotyczącym śmiertelności z powodu nowotworów, z liczbą 283 zgonów na 100 tys. osób – wskazuje OECD w swoim 2023 Cancer Country Profile. To o 15 proc. więcej niż średnia unijna wynosząca 247. Ogólna śmiertelność z powodu nowotworów pozostaje wśród najwyższych pomimo niższych wskaźników zachorowalności (5% niższy dla mężczyzn i 3% niższy dla kobiet), co wskazuje na opóźnienia w diagnozowaniu i potencjalne problemy z dostępem do leczenia.
Czynniki ryzyka nowotworów są również wyższe w Polsce niż w innych krajach UE: w szczególności zanieczyszczenie powietrza, nadwaga i otyłość oraz spożycie alkoholu. Wiodącym typem pod względem liczby zgonów jest rak płuc, a następnie rak jelita grubego – wynika z danych OECD.
Chociaż Polska wdrożyła wiele polityk mających na celu poprawę dostępu do opieki nad chorymi na raka poprzez szybkie ścieżki diagnostyki i leczenia oraz Krajową Sieć Onkologiczną, nadal kilka ograniczeń utrudnia dostęp do opieki w odpowiednim czasie: między innymi niedobór pracowników służby zdrowia oraz niewystarczająca liczba oddziałów onkologicznych i ośrodków radioterapii. Chociaż jakość opieki poprawiła się w ciągu ostatniej dekady, pięcioletnie przeżycie netto jest niższe niż w innych krajach UE w przypadku większości typów nowotworów.
Wynika to z niewystarczających zasobów i słabo funkcjonującej publicznej służby zdrowia. Wydatki na nowotwory w przeliczeniu na jednego mieszkańca w Polsce są niższe niż średnia UE. Proszę zobaczyć poniższą tabelę:

Choć rak jest obecny w historii ludzkości od czasów starożytnych, jego uchwytność nasiliła się w ostatnich dekadach. Do wzrostu zachorowań przyczyniło się również palenie tytoniu, zła dieta, stres i mała aktywność fizyczna lub jej brak.
Najwcześniejsze dowody na istnienie raka zostały zapisane na papirusach w starożytnym Egipcie w 1500 r. p.n.e., kiedy to znaleziono guzy w piersi. Inne badania sugerują, że dowody na istnienie raka zostały po raz pierwszy znalezione w skamieniałych guzach kości u mumii.
Istnieje ponad 100 rodzajów raka, niektóre bardziej powszechne niż inne. Według Światowej Organizacji Zdrowia, najczęstsze typy to rak płuc, piersi, jelita grubego, skóry (nieczerniakowy), żołądka i prostaty.
Istnieje kilka kroków, które możemy podjąć, aby żyć lepiej i zdrowiej. Zaleca się unikanie palenia tytoniu, spożywania przetworzonych produktów mięsnych i napojów słodzonych. Istotna jest regularna aktywność fizyczna, np. 30 minut ćwiczeń dziennie zmniejsza ryzyko rozwoju raka jelita grubego o 15%.
Nie można jednak pominąć roli naszego zdrowia psychicznego. Psychologiczne procesy lęku i stresu wpływają na nasz układ odpornościowy i osłabiają mechanizmy organizmu zapobiegające powstawaniu nowotworów.
Jednocześnie należy zauważyć, że poprawia się odsetek osób, które można wyleczyć z różnych nowotworów. Im wcześniej nowotwór zostanie wykryty, tym większe są szanse na wyleczenie i przeżycie. Tak więc, obok naszego stylu życia i samobadania, badania przesiewowe są kluczowym elementem i ważne jest, aby nie przeoczyć zakresu badań przesiewowych oferowanych przy wyborze ubezpieczenia zdrowotnego.
Niestety, po zdiagnozowaniu nowotworu, terminowa opieka nie jest zagwarantowana w sektorze publicznym w Polsce ze względu na ograniczoną liczbę ośrodków opieki nad chorymi na raka, wskazuje OECD, dodając, że jednostki świadczące opiekę onkologiczną są nierównomiernie rozmieszczone w województwach oraz pomiędzy obszarami miejskimi i wiejskimi.
W związku z tym w Polsce międzynarodowa polisa prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego obejmująca choroby nowotworowe jest bardziej ratunkiem niż w innych krajach kontynentu, ponieważ gwarantuje pacjentowi jak najszybsze uzyskanie najlepszej dostępnej opieki medycznej, gdyż każdy specjalista w prywatnym szpitalu w Europie jest również dla niego dostępny.